САМООЦІНЮВАННЯ

 На сторінці пропонується добірка діагностичних методик для оцінювання/самооцінювання індивідуально-психологічних якостей,   професійно-педагогічних та особистісних рис педагога важливих для безперервного професійного розвитку.

Зверніть увагу на матеріали, які ретельно підібрала для Вас вихователька-методистка.  Опитувальники, тести допоможуть педагогу скласти виступ/промову  на педагогічній раді  щодо професійного розвитку: сильні і слабкі сторони, потреби, мотиви, психологічні якості  та ін.

Типологія вихователів дошкільного закладу (за Я. Л. Коломенським)

I тип — стійкий, позитивний. У вихователя рівні, душевні стосунки
з дітьми. Він більше переконує, ніж змушує, схвалює вчинки вихован­ців, щирий, тактовний. Словом, усмішкою, мімікою, жестом, дією виявляє малюкові своє піклування, небайдужість, допомагає у скруті.

II   тип — пасивно-позитивний. Емоційно-позитивна спрямова­ність дорослого виявлена неяскраво, нерідко йому властивий сухий, офіційний тон.

III  тип — нестійкий. Характеризується загалом емоційно-пози­тивною спрямованістю, яка має ситуативний вияв. Оцінка поведінки дитини залежить від конкретної ситуації та настрою педагога на той момент.

IV тип — відкрито-негативний. Вихователь негативно ставиться до дітей, своєї роботи. У групі панує постійне напруження; дорослий помічає лише погану поведінку вихованців, їхні негативні вчинки; підкреслює свою перевагу над дітьми.

V тип — пасивно-негативний. Педагог імітує ознаки доброї орга­
нізаційної роботи, за якою приховує байдужість до дітей.

До якого типу належите ви?


babysitter-woman-holding-open-blue-book-reading-to-two-children-boy-orange-basketball-girl-sits-floor-372871553.webpМалюнок з сайту https://www.dreamstime.com


 ТЕСТ-ОПИТУВАЛЬНИК «Оцінювання професійно-педагогічних таособистісних рис педагога» (авторський варіант Олени Безсонової)

Визначіть сформованість особистісних та професійно значущих

якостей за допомогою тесту! 


Позиція педагога у спілкуванні

Скориставшись описом позицій, визначте ту, яка найбільше від­повідає вашій, запам’ятайте її номер. Виберіть ідеальну, на ваш погляд, позицію та запам’ятайте її номер.

  1. Досягає взаєморозуміння з дітьми, взаємодіє на основі співро­бітництва; відкритий у спілкуванні — виявляє педагогічно доціль­ні почуття; обґрунтовує свої рішення.
  2.  Діє зважено, згідно зі складеним планом спілкування; враховує всі чинники розвитку, результати спостережень; вміє тримати себе в руках у конфліктних ситуаціях; володіє «залізною логікою».
  3. Уникає конфліктів; непевний у доцільності втручання в природ­ний розвиток дітей; сумнівається у потрібності власних педагогічних дій; схильний до спонтанного розв’язання педагогічних проблем; не здійснює свої задуми.
  4. Має чітку і непохитну систему педагогічних поглядів, методичних підходів, обґрунтовує свої дії; не схвалює спонтанні дії та вчинки.
  5. Доброзичливо опікає малюків у різноманітних ситуаціях комуні­кативної взаємодії; завжди уважний до своїх вихованців: згла­джує конфлікти між ними, підтримує кожну дитину у складних комунікативних ситуаціях, прагне висловлюватися на рівні дитя­чого розуміння.
  6. Професійну взаємодію з малюками будує на суворому дотри­манні правил та норм поведінки між дорослим і дітьми як зі свого боку, так і з боку вихованців; вважає себе відповідальним за роз­виток дітей; виховує у них почуття відповідальності за їхні дії.
  7. У спілкуванні з дітьми відгороджено-критичний; дає малюкам можливість самостійно шукати способи розв’язання комуніка­тивної проблеми; у разі вибору негативного способу критично оцінює дитячі можливості.
  8. Здійснює педагогічний вплив через подолання виявлених у дітей похибок у сфері мовленнєвого спілкування; наполегливо прагне реалізувати мету, покладаючись на слухняність із боку дітей і вплив власного авторитету.
  9.  У спілкуванні з дошкільниками подібний до них: жартує, грається з ними, фантазує; для досягнення педагогічних цілей вдається до дитячих способів: ображається, навмисно робить помилки у мовленні та мовленнєвому етикеті й навіть хитрує.
  10. У професійній взаємодії з вихованцями прагне до чіткого і послі­довного дотримання всіх педагогічних принципів, правил; орієн­тується на авторитети, випробувані способи досягнення педагогічних і методичних цілей.
  11. У педагогічній діяльності цілком покладається на обрану педаго­гічну систему (програма, посібники, методичні доробки); процес мовленнєвої взаємодії з дітьми будує за принципом ситуатив-ності; вірить у те, що малюки самовиховуються.
  12. Прагне досягти бажаних результатів прямими способами; у разі ускладнень зволікає з прийняттям рішення; вважає, що може ображатися на дітей, застосовувати покарання.

Важливим компонентом професійного педагогічного спілкуван­ня є комунікативна настанова, яку визначають провідним станом і типом спілкування особистості (гармонійним, формальним, відго­родженим і конфліктним). На основі перетину характеристик его-стану (Е. Берн) і типів спілкування було розроблено 12 основних позицій у спілкуванні (О. Волобуєва), які  адаптували до особли­востей мовленнєвої взаємодії вихователя з дітьми. Джерело:  Дитина і дорослий: вчимося спілкуватись: Готуємося до мовленнєвого спілкування з дошкільниками. / І. О. Луценко — 2-ге вид., перероб. і доповн. — К.: Світич, 2013. — 208 с.: іл. — (Б-чка журн. “Дошк. виховання”).

Дізнайтеся свій его-стан і тип спілкування, перейшовши за посиланням

Кваліметрична модель оцінки рівня професійного розвитку педагога

О. Безсонова
Ін-т проблем виховання НАПН України. Київ

Screenshot__66_.jpgScreenshot__67_.jpg

Screenshot__68_.jpg

Поскаржитися на порушення Більше