Лялька з паперу 

 

Паперова лялька  сьогодні не дуже популярна у дошкільній дидактиці. Проте, якщо до цієї ідеї додати трішки педагогічних знань , професійного хисту та творчості, то ми можемо  з успіхом  використати її  для розвитку дитини. 

Вважаю, що паперову ляльку можна вважати "ретроінновацією" (термін, запропонований Катериною Крутій) .

Що таке паперова лялька

Паперова лялька — плоска лялька виготовлена з картону, на яку можна одягати змінне паперове вбрання. Особливістю цієї ляльки є те, що дитина може сама вирізати як саму ляльку так і одяг для неї.

Паперові ляльки з одягом - не просто цікава гра для. Їх також можна використати як розвивальний матеріал для занять з дитиною. Прогляньте підбірку паперових ляльок з одягом і роздрукуйте вподобаний варіант.
Виріжте  зображення,  приклейте на картон або заламінуйте. 

Завдяки  інтернету ми можемо знайти інші  різні способи виготовлення таких ляльок: намалювати, роздрукувати розмальовку, виготовити з фетру, тканини; придумати для лялькі  будинок з кімнатами, меблями; доповнити гардероб різними аксесуарами (капелюшки, намисто, сумочки, окуляри...). До гри з лялькою можна з успіхом долучати і хлопчиків, адже їм буде цікаво одягнути фігурку  в костюм пожежника чи поліцейського, чи лікаря...

Ідеальна гра - це не стільки гра з іграшками, скільки гра уяви. Саморобна іграшка вбирає частинку душі її творців. 

Можу допомогти у пошуку ідей - найбільше  їх у соціальному фото-сервісі Pinterest

Розвивальні завдання у грі з паперовою лялькою

Залежно від віку і можливостей дитини, розвивальні завдання можуть бути такими:

  • Формувати уяву про тіло, його будову
  • Запам'ятовувати назви одягу
  • Попросіть дитину "одягнути" ляльку  для різних ситуацій: "День народження", "На прогулянку", 
  • Вибираючи одяг, можна вивчати кольори: Вибери для ляльки рожеву (жовту, зелену і так далі) спідничку (футболоку, панамочку).
  • Роздрукуйте  ляльку та  одяг для неї у двох екземплярах. Приклейте все на щільний картон і виріжте. Покладіть перед дитиною одну ляльку з одягом, а поруч - ляльку без одягу та сам одяг. Завдання  для дитини : правильно підібрати одяг для ляльки, за зразком.
  • Згрупувати  разом з дитиною весь одяг ляльки по сезону "Зима", "Весна", "Літо", "Осінь".  Поясніть дитині, який одяг треба одягати взимку, а яку влітку, і чому: взимку холодно, тому треба одягати теплий одяг. Вибери одяг для ляльки. А влітку буде жарко, що треба одягати влітку? І так далі.
  • Прикрашати одяг. Для цього можна намалювати паперову ляльку самостійно або роздрукувати шаблон для розмальовки.
  • Новий одяг: Покладіть паперову  ляльку на папір і обведіть  силует олівцем, після цього на обведеній фігурі намалюйте сукню або костюм. Запропонуйте дитині прикрасити одяг для ляльки самостійно і допоможіть малюкові вирізувати одяг. Поступово оновлюючи "гардероб", ви зможете вивчати нові види одягу.
  • Закріплювати послідовність одягання-роздягання
  • Розвивати увагу, спостережливість: відшукай червоний светрик, покажи зимову шапку і т.д.; вправи "Чого не стало", "Що зайве"
  •  Вчити узагальнювати : "Який це одяг?" (зимовий, дитячий, спортивний, святковий, домашній), "Скажи одним словом" (гардероб, одяг, речі)
  • Вчити класифікувати "Розклади одяг у шафі", "Полиці магазину одягу"
  • Пропонувати сюжети для режисерських ігор "Йдемо у гості", "День народження", "Літня подорож", "Купили нові речі"
  • Ігри зпаперовою лялькою доре розвивають дрібну моторику дитини, адже одяг до ляльки прикріплюється шляхом згинання спеціальних клапанів, до того ж, дитина може самостійно  вирізати ножицями зображення. 

Вправи та ігрові завдання для розвитку мовлення під час гри з паперовою лялькою

Вправа «Продовж речення»
-       восени я одягаю – ( куртку, черевики, шапку, сукню)
-       я знаю одяг який носять і дівчатка і хлопчики- ( штани, шарф, куртка)
-       я знаю український національний одяг- ( вишиванка, шаровари, спідниця, чоботи, черевики)
Вправа «Наш одяг» (з рухами)
Раз, два, три, чотири, п’ять
Будемо одяг розглядати           (крок. на місці, руки на поясі )
Ось сорочка для Іванка,           (ст. рівно, розвести руки в сторони)
Гарне плаття для Тетянки,      (провести руками по тілу згори вниз)
А як покажемо штанці             (почергово підняти ноги)
Будемо просто молодці!            (поплескати у долоні)
Вправа «Піймай звук» (розвиток фонематичного слуху)
[Ш] – шапка, штани, шаровари, шарф
[С] – сукня, сорочка, светрик, сарафан, спідниця, спортивний, святковий
Вправа "Один - багато"
одна сукня - багато суконь
одна шапка - багато шапок і т д. 

Чистомовки:
Виховватель промовляє  чистомовки, змінюючи темп, силу голосу, а діти
повторюють (тихо, голосно, спокійним голосом)
Фан – фан – фан - легкий сарафан.
Ниця – ниця – ниця – бабусина спідниця.
Ни – ни – ни – нові штани.
Апка – апка – апка – тепла шапка.
Діти разом з педагогом придумують чистомовки про одяг та взуття.
Скоромовки
Шиє Люба, вишиває,
Шубку ляльці дошиває,
Шапку, шарф і шаровари
Шити мама помагає.

Загадки про одяг

Zagadki_pro_odjag.docx

Терапевтична гра з паперовою лялькою

Психологиня Світлана Ройз пропонує модифіковану гру з паперовою лялькою   «НЕВИДИМІ ДАРИ. ЗНАХОДЬ СВОЮ СИЛУ»

Завантажити  інструкцію та шаблони до гри гри можна тут: https://bit.ly/3E4mMAf

Ось що розказує сама авторка про цю гру

Ця гра для дітей (3-10 років) створена в допомогу батькам, освітянам, психологам, ведучим дитячих груп - для того, щоб діти та дорослі в ігровій формі повертали контакт із тілом. А ще, щоб відчули – не в «чарівних паличках», а саме в нас, в нашому тілі, в наших виборах - наші особисті «Дари», які ми робимо вже не прихованими, а усвідомленими.
Чим більше ми та наші діти будемо відчувати своє тіло, вміти розрізняти та витримувати різні тілесні відчуття, розрізняти емоції, тим легше нам буде впоратись зі стресовим навантаженням та опрацьовувати травматичний досвід.
У грі є два шаблони – фігурки дітей – хлопчика та дівчинки. (Нам важливо, щоб діти бачили цілісність людського тіла, щоб повертати відчуття "образа тіла" ). І є 13 «дарів – підсилювачів». Це хвости, крила, ріг єдинорога, лапки й ратиці, хутро, кігті, зуби, очі, вуха, серце. їх потрібно вирізати й «надягти» чи вставити в прорізи по контуру шаблонів. (ми свідомо робили отвори так, щоб саме тіло було неушкодженим). Коли діти використовують шаблони, чи просто уявляють ці дари на самому собі – вони скеровують увагу до конкретних частин тіла. Повертають відчуття кордонів тіла. А ще мені хотілось задіяти просторове сприйняття - щоб було відчуття об'єму.
В грі ми працюємо одночасно на кількох рівнях – тілесному (до кожного «дару» пропонується рух, вправа на напруження, розслаблення - розтягування м’язів, вигук чи доторк), думок та переконань, а ще пропонується ресурсна римовка з «активізацією» дару. Яку дитина може проговорювати і поза грою, щоб налаштуватись на відчуття сили та ресурсності. Дорослі, що тестували гру, розповідали, що використовували і для самих себе ці римовки.
Наша задача – допомогти дитині відчути силу, повернути стійкість, щоб вона могла витримати навантаження емоціями, і змінювати та обирати нову поведінку та реакцію.
У гри багато можливостей для використання. В інструкції є опис, як грати зі своєю дитиною, як використовувати в індивідуальній терапії, чи як руханку для груп дітей, чи як окремий практикум. Можна роздрукувати і грати офлайн, а можна просто завантажити картки на телефон, можна працювати онлайн. Можна обирати під конкретні задачі (на картках є пропозиція, коли їх можна використовувати). Основні теми – заземлення, адаптація, стійкість, можливість сказати Ні, емпатія, самопідтримка, заспокоєння, радість, відчуття контролю, близькість.

Джерело https://www.facebook.com

Історія паперової ляльки 


Перші паперові ляльки

Перші паперові ляльки з'явилися у XVIII ст.. Але вони використовувалися спочатку не для ігор, а як манекени для показу одягу.  Їх використовували лише модистки, яким було зручно за допомогою цих доступних недорогих ляльок, демонструвати нові моделі капелюшків і одягу.

 На початку XIX ст. розпочався масовий випуск паперових ляльок для дітей. Діти мали змогу вирізувати ляльки та одяг для них. Найбільш доступними за ціною та різноманітними у 1830-х роках були паперові ляльки американської фірми McLoughlin Brothers. . Ляльки з одягом продавалися всього за кілька центів, а тому стали доступні для більшості дівчаток.

Слідом за McLoughlin Brothers паперових ляльок стали друкувати і інші компанії. Правда, не вся їх продукція мала демократичні ціни. Наприклад, ляльки від німецької компанії Raphael Tuck Sons Publishing Co. були досить дорогими, адже вони друкувалися на щільному папері, в чудовій якості і пакували в  коробки-конверти.



Більше цікавого про паперові ляльки можна почитати за  цим покликанням   та ще ТУТ 

Паперові ляьки СССР та УРСР

 У СРСР, у період загального дефіциту багатьох товарів, паперові ляльки випускалися у спеціальних книжках, на сторінках дитячих та жіночих журналів. 

Журанл "Малятко", рубрика-вкладка Саморобка: вдяганка для Іванка  (70-80 рр)



Паперові ляльки з журналу «Веселі картинки» (1971-1991 рр.)


  Паперові ляльки у радянських журналах для жінок 

  Паперова лялька Дівчинка (художник Н. Голікова).
Журнал "Работница" № 5 1976 рік


Вкладки з журналу "Работница" різних років 






З розвитком Інтернету паперові ляльки можна завантажити та роздрукувати.
Лялька виготовляється з цупкого паперу, насамперед картону, можуть мати спеціальну підставку. Одяг прикріплюється шляхом загинання клапанів. Чорно-білі варіанти передбачають їх кольорове розфарбування, що сприймається дитиною як створена нею.
Паперові ляльки при вирізані, одяганні сприяють розвитку моторики пальців дитини. Гра з ними розвиває естетичний смак, здатність комбінування кольорів, дає уявлення про стилі одягу.

Опубліковано за джерелами: 

https://uk.wikipedia.org