Зберегти себе, власну стійкість

Зберегти себе, власну стійкість 

 В життя "до війни" ми не повернемось ніколи, тому мусимо гартувати стійкість, вчитись давати собі раду з усіма жахіттями війни.


  Сьогодні одним із головних завдань закладу освіти є повсякденна психологічна допомога та емоційна підтримка учасників освітнього процесу.  

Щоб фізично та емоційно бути в змозі допомогти іншим без шкоди для себе, у педагога має бути достатньо власного ресурсу. Зверніть увагу на картинку 


 — вона чудово ілюструє тезу про те, що поділитися з іншими силами, ресурсами, витримкою, надати підтримку можна лише з достатку цього у самого себе. Коли наша умовна батарейка на нулі, нам нічим поділитися, ми самі потребуємо допомоги і підтримки. А коли ми, так би мовити заряджені, то й підтримати інших можемо не просте легко, а головне(!) без шкоди для себе.

Джерело:  Гурковська Т.Л., Соловйова Л.І.Педагоги та батьки: точки дотику для активної співпраці :методичні рекомендації. Київ : Інститут психології іменіГ.С. Костюка НАПН України, 2023. 135 с.

Для того, щоб бути в ресурсі й підтримувати в цей непростий час рідних, подбайте насамперед про себе.

Тут ділюся  матеріалами, що допомагають у самостійній роботі або просто цікавим із психології

Техніка "Коло котролю"
Синдром відкладеного життя 
ДІАГНОСТИКА ПЕРФЕКЦІОНІЗМУ ТА ТРУДОГОЛІЗМУ ОСОБИСТОСТІ
Техніки медитації та майндфулнес

image.webp

 


ТЕХНІКА МАЙНДФУЛНЕС (УСВІДОМЛЕНЕ ПИТТЯ)


 Спробуйте виконати цю вправу. Налийте собі води, чаю або кави і слідуйте за малюнками і вказівками, що у відео.

Практики усвідомленості допомагають нам більше пам’ятати про певний момент і менше потрапляти у переживання та стрес, покращують благополуччя. 

Більше можна прочитати  у  Посібнику «Базові навички турботи про себе та інших» (книжку можна переглянути онлайн)


Що робити, якщо нічого не хочеться? Як впоратися з тривогою? 

Найшвидший спосіб знайти відповіді на ці та інші питання — завантажити Аптечку самодопомоги, створену у межах Всеукраїнської програми ментального здоров'я

Техніка релаксації Джейкобсона – зняття стресу та розслаблення


КОЛЕСО ЖИТТЯ 

Техніка допомагає оцінити баланс у різних сферах життя, від роботи до особистих стосунків


koleso1.png

482206631_1460963974868168_7962660264147281575_n.jpg


Намалюйте коло (або скористайтеся нашим) та поділити його на 6-8 сегментів, кожен з яких відповідає певній сфері (робота, здоров’я, стосунки, хобі, фінанси тощо). Кожен сегмент необхідно зафарбовувати на стільки, на скільки ви задоволені цією сферою (де 0 – незадоволення, а 10 – повне задоволення). У результаті виходить "колесо", яке візуально демонструє, де є дисбаланс.
Що це дає?
  • Візуалізація допомагає швидко побачити, де є дисбаланс.
  • Інтерпретація проста: чим менш зафарбований сегмент, тим більше уваги він потребує. Це допомагає прийняти рішення, на що варто звернути увагу для покращення загальної якості життя.
Оцінювати сфери своєї життєдіяльності потрібно якомога об'єктивніше. Нижче ми наведемо кілька орієнтирів, які допоможуть вам в цьому:
  • Родина. Якщо ви відчуваєте повне взаєморозуміння і не відчуваєте дискомфорту, перебуваючи в сімейному колі, то це як мінімум 8 балів;
  • Здоров'я. Якщо ви часто страждаєте від вірусних застуд, але при цьому не маєте важких або хронічних захворювань, то оцінка в межах 6-7 тут буде цілком доречна;
  • Хобі. Якщо ви додали цей пункт, але при цьому давно не бралися за своє захоплення, то, на жаль, зараз доведеться поставити 1 бал. У наступні півроку намагайтесь приділяти своєму хобі хоч трохи часу;
  • Робота. Вам подобається те, чим ви займаєтеся? По суті, це найголовніше питання. Також варто подумати про те, чи влаштовує заробітна плата, колектив, керівництво і результати в цілому. Якщо відповідь на всі пункти позитивна, то це без питань 10. Однак, частіше цей сектор люди оцінюють в межах 5-7 балів;
  • Відпочинок. Подумайте, коли в останній раз ви добре відпочивали або хоча б достатньо спали. Намагайтесь бути максимально чесними в своїй оцінці.
Безумовно, враховуючи різницю в смаках і перевагах людей, виробити чітку, однозначну систему оцінок неможливо. Однак, в якості базису можна взяти такий стандарт:
  • Від 0 до 3 балів — стан життєвого сектора запущено, приступати до вирішення проблем потрібно негайно;
  • Від 4 до 7 балів — потрібні невеликі, часом точкові зміни шляхом поступової, кропіткої роботи;
  • Від 8 до 10 балів — все стабільно і навіть відмінно, коригувань не потрібно.
Джерело: https://www.facebook.com/photo/?fbid=1381030149528218&set=gm.3878326539081393&idorvanity=2545612819019445

Дещо з психологічної веб-платформи "ПРОСТІР ПСИХОЛОГІВ": 

Поскаржитися на порушення Більше